سمباده لرزان یک ابزار برای سمباده زدن سطوح چوب می باشد ، که سطوح زبر ، نا هموار ، و موج دار چوب را صاف و یک دست می کند .این دستگاه ، کار سمباده زنی را از به جای حالت چرخشی ، به حالت لرزشی انجام میدهد. 

این دستگااه ابزاری رایج و محبوب برای مبل ساز ها، نجّار های حرفه ای و همه ی کسانی است که با کارهای چوبی سر و کار دارند .

انواع سمباده های لرزان

1 – سمباده لرزان تخت

سمباده لرزان تخت قدمتی بیش از 50 سال دارد.

کار با سمباده لرزان تخت آسان است و دارای خصوصیّات زیادی مثل حذف خاکه، کنترل الکترونیکی سرعت، انواع مختلف دسته و صدای پایین تر موتور و همینطور ارتعاش کمتر هستند.

این دستگاه در اندازه های مختلفی موجود است. سمباده های بزرگی هستند که از نیمی از یک ورقه ی سمباده ی استاندارد استفاده می کنند یا دستگاه های کوچک تر که از 1/4 یا حتی 1/6 یک ورقه ی استاندارد. زمان استفاده از یک سنباده لرزان تخت در مسیر رگه های چوب حرکت کنید و نه از میان آن ها؛ در غیر این صورت اثراتی به جا می گذارید که به قطعه ای که بر روی آن کار می کنید صدمه خواهد زد.

مزایا :

قیمت ارزان

پد مستطیلی مناسب برای کار در گوشه ها

وزن کم

در دسترس بودن سمباده ها با شماره های  مختلف

جایگیری مناسب در دست

محکم شدن کاغذ سمباده بوسیله گیره

بسیار مناسب برای کار در بین روکش ها

معایب :

باقی ماندن اثرات در سطح پایانی

توانایی پایین حذف مواد

ایجاد خستگی برای دست و مچ

بی حسی دست در اثر استفاده زیاد

تعویض وقت گیر کاغذ سمباده

امکان پاره شدن کاغذ سمباده

نیاز به ایجاد سوراخ هایی در کاغذ سمباده برای جمع آوری گرد و غبار

2- سمباده لرزان گرد

سمباده زنی را به صورت تصادفی بر روی قطعه ی کار انجام می دهند. این روش باعث می شود نتیجه ی کار بسیار صاف تر شود و آن اثرات معمول سمباده که می تواند در کار با یک سمباده ی نواری معمولی بر جا بماند را بر جا نمی گذارد.

سمباده لرزان گرد یک بلبرینگ دارای انحراف دارد که صفحه ی سمباده لرزان را در هر دو حالت بیضوی و دایره ای روی چوب به حرکت در می آورد.

یکی از مزایای یک سمباده لرزان گرد این است که کاربر مانند سمباده های تخت محدود به سمباده زنی در مسیر رگه های چوب نیست. این سمباده ها میتوانند قطعه ی کار را در تمام جهات سمباده بزنند .

سمباده لرزان گرد

مزایا :

جمع کننده گرد و غبار

تعویض آسان قلاب و حلقه

عملکرد عالی برای حذف مواد

سطح خروجی کار بسیار صاف و هموار

عدم نیاز به تغییر زیاد شماره سمباده

دارای موتور بزرگ تر

خستگی کمتر دست

معایب :

قیمت بالا

نامناسب برای کار در گوشه و مناطق باریک

امکان آسیب پد سمباده و پایین آمدن کیفیت

امکان آلودگی وعدم کارکرد مناسب قلاب و حلقه

نامناسب برای پولیش بین روکش ها

دیسک سمباده اغلب به سختی پیدا می شود

انواع سمباده لرزان گرد

1- یک دستی

این نوع از سمباده  لرزان برای چارچوب پنجره ها و سایر سطوح ظریف بسیار مناسب است. این ابزار کنترل بیشتری بر روی محل سمباده زنی را برای کاربر فراهم می کند؛ و در دست نگه داشتن آنها راحت است. وبرای پروژه های خیلی باریک، سمباده ی یک دستی انجام پروژه را آسان می کند.

2- زاویه ی قائمه

این نوع از سمباده لرزان قدرت بیشتری را برای کاربر فراهم می کند. چرخ دنده های این دستگاه صفحه ی سمباده را به موتور متصل می کنند. سرعت کل در آن پایین تر است امّا می توان بدون ایجاد آسیب آن را محکم تر بر روی سطح چوب فشار داد؛ که آن ها را برای برداشتن رنگ و چسب از روی سطوح عالی می کند.

3- سمباده ی خطی بزرگ

این نوع سمباده ها قوی ترین موتور های موجود در سمباده ها را دارند و کاربر برای کار با آن باید از هر دو دست استفاده کند.

سمباده های خطّی همچنین دارای سرعت های متغیّر هستند تا به کاربر در کنترل هر چه بیشتر بر روی سرعت سمباده کمک کنند.

ویژگی های مهم یک سمباده ی لرزان

تعویض سریع کاغذ سمباده

سرعت متغیّر

اینکه پرداخت یک کار تا چه اندازه صاف باشد را میزان کنترل تان بر روی سمباده لرزان و پروسه ی سمباده زنی تعیین می کند. با سرعت متغیّر شما می توانید بر اساس جنس چیزی که بر روی آن کار می کنید سرعت را بالا یا پایین ببرید.

وجود گزینه ی جارو برقی

بیشتر سمباده ها یک کیسه یا مخزن خاکه دارند تا در حین عملیّات  سمباده زنی محیط کارتان را تمیز نگه دارند. 

دسته های سمباده ها

کابل برق با طول زیاد

کلید درزگیری شده

با توجّه به خاک ارّه ای که در اثر سمباده زنی به وجود می آید، دستگاهی که سوییچ درزگیری شده داشته باشد عمر سمباده را اضافه می کند. ورود خاک اره به درون سوییچ دستگاه تان می تواند عملکرد روشن و خاموش آن را تحت تأثیر قرار دهد و موجب شود که به درستی کار نکند.

توازن

باعث لرزش کمتر دستگاه می شود.

قفل سویچ

قابلیّت جابجایی

ترمز های صفحه ی سمباده

فایده ی یک دستگاهِ دارای ترمز این است که زمانی که با تماس سمباده با سطح و بلند کردن دوباره ی آن، سطح کار به مقدار زیادی دچار شکاف و بریدگی می شود از کنده شدن سطح جلوگیری می نماید.

تنظیمات فاصله دهی

بعضی از سمباده ها دارای دستگیره ها یا پیچ هایی هستند که به کار بر امکان می دهند که به راحتی و با سرعت تنظیمات سریع فاصله دهی را انجام دهد.

ایمنی

ضمانت نامه ها و ضمانت های تعویض قطعات

در هنگام خرید به دنبال چه ویژگی بگردیم؟!

باید مدل های محتلف دستگاه های مربوطه را باهم مقایسه کنید. به این معنی که مدل های مختلف سمباده لرزان دایره ای را با خود و سمباده لرزان تخت را نیز با خود مقایسه کنید.

احساس راحتی کار را در درجه اول قرار دهید. هنگام کار با دستگاه باید دست شما احساس راحتی داشته باشد. بهتر است در هنگام خرید دستگاه را روشن کنید و از میزان ارتعاش و صدایی که ایجاد میکند مطلع بشوید.

چه مدل باید بخرید!؟

یک متخصص صنایع چوب و نجاری که به شکل حرفه ای کار را دنبال می کند، امکان دارد هر دونوع دستگاه سمباده لرزان را خریداری کند. هر کدام از دستگاه ها دارای نقاط قوت و ضعف خاص خود می باشند. برای کاربران مبتدی که آخر هفته ها کار با دستگاه را انجام می دهند و پروژه های کوچکی چون تعمیر مبلمان دارند، دستگاه سمباده لرزان با سطح مقطع دایره ای توصیه می شود. داشتن یک سمباده لرزان با سطح مقطع مستطیل شکل، برای کسانی که صرفا یک دستگاه قدرتمند نیاز دارند، توصیه می شود.

در پایان میتوانید لیستی از سمباده لرزان با برندهای متفاوت را در سایت سیمین ابزار مشاهده فرمایید.